Σχολιάστε

Rritja ekonomike, BSH: 2013, vit i vështirë

Bordi Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të mbajë të pandryshuar normën e bazë të interesit prej 3.75 përqind.

Guvernatori Ardian Fullani deklaroi se kushtet monetare janë të favorshme për të përmbushur objektivat e inflacionit në një periudhë afat-mesme. Aktiviteti ekonomil, sipas guvernatorit, mbetet nën nivelin potencial, ndërkohë që ecuria ekonomike gjatë vitit do të jetë e ulët për shkak të uljes së konsumit dhe kreditimit.

“Rritja ekonomike në periudhën në vazhdim do të jetë e kushtëzuar nga ecuria e ekonomisë botërore dhe e partnerëve tanë kryesorë tregtarë, nga natyra e politikës fiskale dhe njëkohësisht nga rritja e prodhimit. aktiviteti ekonomik pritet të jetë i dobët edhe gjatë vitit 2013, do të vazhdojë të mbështetet nga rritja e eksporteve neto, por në një masë më të vogël se ajo e vitit të kaluar”, deklaroi guvernatori Fullani.

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

w

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: