Σχολιάστε

Greqi: Rritje deri në 9,2% në faturat e energjisë elektrike

Nga 8,6 deri 9,2 % do të jenë rritjet e reja në faturat e energjisë elektrike që hyjnë në fuqi në mënyrë retrospektive që nga 1 janari  2013, sipas njoftimit zyrtar nga minitria e mjedisit, energjisë dhe ndryshimit klimatik. Për energjinë që përdoret në biznese dhe në bujqësii, këto rritje variojnë nga 10-12%.

Çmimet e reja në faturat e korrentit shoqërohen nga zgjerimi i të quajturës faturë sociale familjare, që ka një nivel 42% më të ulët se fatura e zakonshme e korporatës së energjisë (DEH) dhe ka të bëjë me totalin e energjisë së konsumuar.

Ka mundësi që brenda gjashtëmujrotit të parë të këtij viti të pasojnë edhe rritje të reja, me qëllim që çmimi t’i përgjigjet kostos së prodhimit të energjisë dhe në kuadër të liberalizimit të faturave që nga 1 korriku. Gjithashtu në rritjen e çmimit duhet të përllogaritet edhe shtimi me 9 % i taksës së energjisë së rinovueshme.

© ANA-MPA
Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

w

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: