Σχολιάστε

Qipro fut Athinën në panik

A56E54257C73E4602FB37162F36CE142

Me ankth dhe shqetësim të madh ndjek Athina zyrtare zhvillimet në shtetin e dyte grek anëtar të BE, i cili, ashtu si Greqia 3 vjet më parë, është një hap larg falimentimit të plotë. 

Ndërsa qeveria Samaras deklaron se ndodhet përkrah qipriotëve në çfarëdo lloj vendimi, që ata të marrin për të dalë nga kriza, opozita e radikalëve të majtë fajëson edhe njëherë politikën e kancelares Merkel dhe të Brukselit.

“Vendimi i Eurogrupit, të premten e kaluar, hapi portat e ferrit për stabilitetin financiar në të gjithë eurozonën. Ky veprim ishte një bombë kundër themeleve të stabilitetit, jo vetëm në sistemin bankar të Qipros, por të gjithë Europës në tërësi”, tha Alexis Tsipras, lider i Syriza.

Edhe kryesocialisti Venizelos ka deklaruar se vendimi i Eurogrupit, për reduktimin e depozitave bankare në Qipro, është një gafë historike, që vjen si rezulat i një logjike fëmijërore, amatore dhe dritëshkurtër të BE-së.

Megjithëse ministri grek i Financave, Sturnaras, ka garantuar se Greqia është e mbrojtur nga zhvillimet në Qipro dhe degët e bankave qipriote në vend nuk do të kenë asnjë problem, ato vazhdojnë të ngelen të mbyllura për të dytën ditë radhazi, teksa qytetarët tërheqin paratë në kufirin minimal nga bankomatet e tyre.

Në Greqi zhvillojnë aktivitetin e tyre financiar tre banka qipriote: Banka e Qipros, Cyprus Popular Bank dhe Banka Greke, me një rrjet prej 330 degësh me 5000 nëpunës. Depozitat e tyre arrijnë në 14 miliardë euro dhe kreditë në 20 miliardë.

Shqetësimi më i madh shprehet nga grekët, që transferuan paratë e tyre në Qipro, me frikën e kthimit të dhrahmisë para dy vitesh, dhe vlera e këtyre transfertave në bankat qipriote, që po qëndrojnë të mbyllura, shkon në 2.5 miliardë euro.

top.channel

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: