Σχολιάστε

Lejohet kalimi i lirë i fëmijëve shqiptarë që kanë probleme me toponimet në pashaporta

kapshtica

Para një muaji ishte bërë publike se sipas një marveshje midis palës shqiptare dhe asaj greke , fëmijët e emigrantëve që kanë problem me shkrimin e toponimeve në pashaportat biometrike, lejohen të kalojnë në Greqi pa u krijuar problem nga autoritetet greke.

Shumë emigrantë shqiptarë siç deklarojnë për albanians.gr, merrnin në telefon në pikat kufitare , ku pala grek ju thonte që nuk lejohet kalimi , kurse pala shqiptare deklaronte se marrveshja është në fuqi. Si pasoj ishte e llogjikëshme të krijoheshin shqetësime se çdo bëhet tani, sidomos kur po afron Gushti dhe një pjesë e madhe e emigrantëve shqiptarë do kthehen në Atdhe për të kaluar pushimet verore.

Por siç deklaroi për albanians.gr specialisti i çështjeve të emigracionit Fatos Malaj, marrveshja mes dy palëve është në fuqi dhe kalimi i emigrantëve, fëmijët e të cilëve kanë gabim shkrimin e vëndlindjeve në pashaportën biometrike, do jetë i lirë pa kufizim kohor.

Siç na deklaroi zoti Malaj sot u zhvillua një takim me zyrtarët e Ministrisë të Jashtëme Greke dhe deputetit të Parlamentit të Shqipërisë Vangjel Tavo , dhe pala greke u shpreh se marrveshja që është rënë dakort do të respektohet dhe emigrantët shqiptarë  mund të lëvizin lirshëm gjatë gjithë verës.

Biles në takim u konfirmua dëshira e dy palëve për të zgjidhur këtë problem që prek me mijëra emigrantë shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Greqi, fëmijët e të cilëve kanë lindur në Greqi. Siç u shpreh për albanians.gr zoti Malaj, në takim u la dakort që problemit të toponimeve ti jepet zgjidhje përfundimtare deri në Shtator të këtij viti.

Për me shumë  informacione merrni ne telefon doganën Greke:

  • Κακαβιά, Δελβινάκι, 44002, ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Τηλέφωνο
:
2657051102

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

w

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: