Σχολιάστε

Greqi: Vritetet aktivisti i majtë nga një neonazist

pavlos_fyssas_508_355

 

Një 34 vjeçar grek, me profesion muzikant, është qëlluar për vdekje mbrëmë në Athinë. 34 vjeçari njihej si veprimtar i majtë, antifashist dhe antiracist dhe është sulmuar nga një grup neonazistësh, ndërkohë që njëri prej tyre e ka qëlluar për vdekje me thikë.

Policia greke arrestoi një 45 vjeçar, i cili ka pohuar se është anëtar i «Agimit të Artë», ndërkohë që në një njoftim zyrtar, partia neonaziste mohoi të ketë lidhje dhe u distancua nga ngjarja.

Krimi ndodhi mbrëmë teksa reperi grek Pavlos Fissas, që njihej me pseudonimin Killah P. (në foto), doli me të fejuarën dhe miqtë e tij nga një klub dhe është përplasur me një grup njerëzish të veshur me të zeza, të cilët edhe sipas dëshmitarëve, ishin anëtarë të partisë «Agimi i Artë». Kur 34 vjeçari është larguar, njëri prej tyre e ka ndjekur dhe e ka qelluar me thikë duke i shkaktuar vdekjen.

Policia po heton për të zbuluar motivet e kësaj vrasjeje, por mendohet se ajo mund të ketë të bëjë me ngjarjne e disa ditëve më parë, kur neonazistët sulmuan një grup komunistësh duke shkaktuar 9 të plagosur.

Partitë e majta dhe sindikatat dënojnë ngjarjen dhë bëjnë thirrje për protesta kundër «Agimit të Artë».

 

http://www.ballkanweb.com

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: